Najnowsze

  • 24 marca 2024
  • wyświetleń: 1163

PIT po terminie - co się stanie, jeśli nie rozliczę PIT-u w terminie?

Materiał partnera:

Wraz z nadejściem sezonu na rozliczenia podatkowe, wielu podatników zastanawia się co zrobić w przypadku, gdy zapomnimy o złożeniu deklaracji PIT w terminie. Pytanie to nurtuje zwłaszcza osoby, którym już kiedyś zdarzyło się zapomnieć o tym obowiązku. Czy za opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego są jakieś konsekwencje? Mimo tego, że na rozliczenie deklaracji PIT jest czas do końca kwietnia, z PIT za 2023 rok nie warto się spóźniać. Sprawdź, co powinieneś zrobić, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji.

Linkhouse


PIT - w jakim celu się go składa?



Deklaracje podatkowe PIT 2023 składa się w celu poinformowania odpowiedniego urzędu skarbowego o przychodach osiągniętych w danym roku kalendarzowym. Cały proces składania zeznania podatkowego musi przejść każda osoba, która osiągnęła przychody podlegające opodatkowaniu, bez względu na to, czy pochodzą z umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenia, najmu, działalności gospodarczej, emerytury, czy działów specjalnych produkcji rolnej. Nawet osoby, które w ubiegłym 2023 roku uzyskały dochód niższy niż 30000 zł, muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym, składając PIT zerowy.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2023?



Termin składania PIT w 2024 roku zależeć będzie od rodzaju składanej deklaracji. Rozliczenie PIT online i wersji papierowej możliwe jest od 15 lutego 2024 roku do 30 kwietnia 2024 roku. Jeśli rozliczasz PIT-28, masz dłuższy czas na jego złożenie. Deklaracje PIT rozliczające ryczałt za prywatny najem mieszkania, a także formularze PIT-39, PIT-38, PIT-37, PIT-36L, PIT-36 należy składać do końca kwietnia. W przypadku niedopłaty PIT, czas na jej uregulowanie jest taki sam, jak złożenie deklaracji — czyli do 30 kwietnia 2024 roku.

Czy deklaracje podatkowe można składać po terminie?



Deklaracje PIT należy składać w wyznaczonym przez prawo terminie. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć się przed otrzymaniem kary grzywny lub (w wyjątkowych przypadkach) kary pozbawienia wolności za uchybienie obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Aby zaoszczędzić swój czas i mieć pewność dostarczenia deklaracji PIT na czas, warto rozliczyć się online. Można tego dokonać już od 15 lutego 2024. Bezpłatny program do rozliczania PIT e-deklaracje pozwala na sprawne rozliczenie zeznania podatkowego z uwzględnieniem wszelkich ulg i odliczeń podatkowych, które Ci przysługują. Za jego pośrednictwem możesz rozliczyć i wysłać swój gotowy e-PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu. Dzięki skorzystaniu z programu PIT masz pewność, że kwota zwrotu podatku zostanie przesłana na Twoje konto w ciągu 45 dni.

Jakie są konsekwencje niezłożenia deklaracji PIT w terminie?



Kary za nierozliczenie PIT-u w terminie zależą od kwoty zaległości. W przypadku kiedy nie przekroczy ona 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, wtedy mówimy o wykroczeniu skarbowym. Za wykroczenie skarbowe trzeba zapłacić mandat, który może wynieść tyle, co kwota przeterminowanego podatku. Wyższa wartość zaległości kwalifikuje ten czyn jako przestępstwo skarbowe. Sprawy dotyczące kary za brak PIT-u rozpatrywane są indywidualnie. W zależności od przypadku sąd może nałożyć grzywnę albo karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Kara za niezłożenie PIT to również obowiązek zapłaty odsetek karnych, a także brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego.

Co musisz zrobić, gdy nie rozliczysz PIT w terminie?



Kiedy przegapimy termin złożenia deklaracji i skorzystania z ulg podatkowych, musimy jak najszybciej złożyć zaległe zeznanie w urzędzie skarbowym, gdyż zwlekanie z tym powoduje wzrost odsetek. Złożenie PIT-u po terminie grozi odpowiedzialnością karno-skarbową, więc jeśli nie zdążyłeś z wysłaniem zeznania, najpierw musisz je złożyć, uregulować podatek razem z należnymi odsetkami, po czym złożyć czynny żal do odpowiedniego urzędu skarbowego. Dzięki tym działaniom unikniesz mandatu.

Pamiętaj, że czynny żal można złożyć tylko w sytuacji, kiedy urząd skarbowy samodzielnie nie odkryje Twojego wykroczenia, czyli w czasie kiedy nie rozpoczął jeszcze wobec Ciebie postępowania wyjaśniającego. W czynnym żalu należy podać przyczynę złożenia PIT po terminie. Wyjaśnienie musi być rzetelne i prawdziwe, może być spowodowana przypadkiem losowym lub trudną sytuacją osobistą, jak np. ciężką chorobą, uniemożliwiającą wysyłkę zeznania w terminie.